ארנק דיגיטלי – 400 אלף ישראלים כבר משתמשים

כאל EMV צילום יחסי ציבור

כל מי שטייל בעולם ורצה לקנות משהו גילה כי בקופה אין צורך לתת את כרטיס האשראי לקופאי אלא ניתן לשלם באמצעות Touch או להכניס את הקוד הסודי של הכרטיס, בעסקאות בסכומים גבוהים יותר. ברחבי העולם הטכנולוגיה של ארנק דיגיטלי או תשלום בטאץ' הפכה להיות נפוצה מאוד וניתן לזהות בה שימוש בענפים פחות מקובלים כמו נגנים בתחנות הרכבת או תאי שירותים ציבוריים – בכל עסק מצמידים את כרטיס האשראי או ארנק דיגיטלי המותקן בטלפון ומשלמים.

לפני מספר חודשים נכנסה טכנולוגיית ה-EMV גם לישראל וחברות כרטיסי האשראי השונות הנפיקו ארנק דיגיטלי המאפשר תשלום בחנויות ועסקים. הקפיצה המשמעותית בשימוש בטכנולוגיה של ארנק דיגיטלי חלה עם כניסתה של טכנולוגיית Apple Pay אשר מאפשרת להפוך את מכשיר האייפון לארנק של אפל פיי ולשלם באמצעותו בחנויות ובתי עסק. על פי הערכות בעתיד הקרוב ייכנס לפעילות בישראל גם ארנק דיגיטלי של Google Pay שירחיב את השימוש בתשלומים הדיגיטליים.

ע"פ נתוני חברת שב"א שפורסמו על ידי בנק ישראל לפני מספר חודשים, נכון לסוף חודש ינואר 2021 שיעור המסופים החכמים עמד על כ-54% מכלל המסופים בישראל ושיעור העסקאות החכמות עומד על כ-23% מכלל העסקאות כאשר מתוכן 67% מבוצעות ללא מגע, בין אם באמצעות כרטיס ובין אם באמצעות ארנק דיגיטלי.

בסוף חודש יולי מתוכננת השלמת המעבר לתשלום חכם, ללא מגע, המאפשר ביצוע עסקאות בטכנולוגיית EMV ברוב המוחלט של בתי העסק בישראל וכפי שבנק ישראל ציין בחודש ינואר מספר המסופים החכמים ומספר העסקאות החכמות עלה מאז פרסום הנתונים בצורה משמעותית.

על פי נתונים עדכניים שפרסמה חברת כאל עולה כי כ-400 אלף ישראליים מחזיקי כרטיסי אשראי כבר נרשמו לארנקים הדיגיטליים, וכ-60% מהם משלמים באופן קבוע באמצעות הנייד. כ-70% מהמשתמשים בארנקים הדיגיטליים הינם גברים, כאשר הם מהווים 50% ממחזיקי כרטיסי אשראי באוכלוסייה.

עוד עולה מהנתונים שפורסמו על ידי כאל כי הגיל הממוצע של המשתמשים בארנקים דיגיטליים בישראל הינו 33, בעוד שהגיל הממוצע של משתמשי כרטיסי אשראי הינו 42. באופן לא מאוד מפתיע, מגילאי 60 ומעלה השימוש בארנק הדיגיטלי נמוך במיוחד.

מהנתונים של חברת כאל עולה עוד כי לארנקים הדיגיטליים יש עוד מרחק רב לעבור עד שיהפכו להיות אמצעי תשלום מרכזי. כ-71% מהעסקאות הפיזיות המבוצעות במסופי כרטיס חכם (EMV), מבוצעות בשיטת כרטיס אשראי ללא מגע, רבע מהעסקאות באמצעות הקלדת קוד סודי ורק כ-4% מבוצעות באמצעות ארנק דיגיטלי.

מהנתונים עולה גם כי עסקה ממוצעת בכרטיס אשראי עומדת על כ-160 שקלים. עסקה ממוצעת באמצעות ארנק דיגיטלי עומדת על כ-120 שקלים בהשוואה לכ-80 שקלים בתשלום באמצעות כרטיס אשראי ללא מגע. ממוצע הסכום של עסקאות בהן הוקלד קוד סודי עומד על כ-380 שקלים, בעיקר מכיוון שעסקה בגובה זה דורשת הקלדת קוד סודי.

על פי הנתונים שפרסמה חברת כאל השימושים המרכזיים בארנקים דיגיטליים מבוצעים במסעדות, סופרמרקטים, בתי כלבו וחנויות אופנה.

אהבתם ? שתפו

רוצים לקרוא עוד ?