אושרה בדיקה ישראלית אשר תחזה הדרדרות במצב חולי קורונה

me-med27721
אישור אירופי לבדיקה לקורונה. MedMe צילום: יחסי ציבור

אישור רגולטורי אירופי ניתן לחברת MeMed הישראלית לשיווק באירופה של בדיקה המסוגלת, על פי הודעת החברה, לחזות הדרדרות במצב חולי קורונה. הבדיקה מתבססת על חתימה המורכבת משלושה חלבונים ואלגוריתם מבוסס למידת מכונה המסייע בחיזוי תגובת מערכת החיסון לנגיף הקורונה.

החברה, אשר מתמחה בפענוח מערכת החיסון דרך ניתוח תגובת המאכסן (Host-response) פיתחה את הבדיקה MeMed COVID-19 Severity, אשר מבוססת על תגובת מערכת החיסון. החתימה משלבת למידת מכונה (Machine learning) ומדידת שלושה ביו-מרקרים (חלבונים).

על פי הודעת החברה, הבדיקה מסוגלת לחזות בתוך 15 דקות האם מצבם הבריאותי של חולי קורונה (COVID-19) עלול להתדרדר, החל מזיהום קל ועד לכדי תחלואה קשה ומוות, ומספקת לרופאים בזמן אמת מידע חשוב על סוג ורמת הטיפול שיש להעניק לחולים בנקודת הטיפול. על אף התקדמות משמעותית בפריסת החיסונים ברחבי העולם, מומחים מתריעים מפני גלי תחלואה נוספים, בעיקר לנוכח החשש מהתפתחות מוטציות עמידות העשויות להוביל להדבקה נרחבת ולמחלה קשה. חיזוי הדרדרות במצב חולי קורונה משמעותי לצוות הרפואי.

הבדיקה עשויה להוות כלי חשוב בארסנל הטיפול במחלה ולעזור לרופאים להחליט באם לשחרר מטופלים, לאשפזם או להפנותם לטיפול נמרץ ובכך במקרים רבים אף להציל חיים. בתוך כך עשויה הבדיקה גם לסייע בניהול המשאבים הכלכליים של המרכזים הרפואיים ובהקצאתם על בסיס מידע מהימן ורלוונטי.

ד"ר ערן אדן מנכ"ל MeMed צילום שלומי יוסף

לאחרונה פרסמה החברה תוצאות של מחקר בין לאומי המתאר את פיתוח החתימה ומדגים את יכולתה בחיזוי מדויק של כשל נשימתי בחולי COVID-19. החברה מדווחת כי השלימה מחקר נוסף, בין-לאומי לאימות הממצאים; התוצאות ייחשפו בחודשים הקרובים.

לדברי, ד"ר ערן אדן, מנכ"ל ומייסד משותף בחברת MeMed: "לאחר חודשים רבים של עבודת צוות מאומצת בתנאים מאתגרים בצד מגפת הקורונה, קיבלנו את האישור הרגולטורי לשיווק בדיקת MeMed COVID-19 Severity  באירופה. בהתאם לאסטרטגית ההכלה וההבנה שאנו עתידים לנהל שגרת חיים לצד הנגיף, תהיה הבדיקה רלוונטית גם לרשויות הנערכות למגפות עתידיות ותאפשר להן לווסת את המשאבים הדרושים לכך. זהו המוצר השני שלנו המבוסס על תגובת מערכת החיסון. מדובר בצעד נוסף בחזון ארוך הטווח של החברה לפיתוח כלים המתרגמים את תגובת מערכת החיסון לכדי תובנות קליניות, ובכך להביא לשינוי באופן בו זיהומים מתגלים ומנוהלים"

לדברי ד"ר בעז תדמור, שכיהן כראש רשות המחקר של המרכז הרפואי רבין עד חודש אפריל 2021, ושלקח חלק במחקר: "גל התחלואה הראשון של הקורונה אופיין בתנאי אי-וודאות ובמחסור במידע לגבי צפי התדרדרות מצבם של חולי קורונה ובפרוטוקול הטיפול בחולים הקשים. המידע שהגיע מהעולם בתקופה זו התבסס על פרמטרים דמוגרפיים, קליניים ועל נתוני מעבדה המשויכים לתהליך דלקתי לא ספציפי. לאור זאת, עלה הצורך למצוא פרמטרים המאפיינים את התהליך הדלקתי של מחלת הקורונה שיאפשרו לאבחן בצורה מוקדמת ומדויקת את חומרת התהליך ואף יאפשרו לחזות את תגובת החולים הקשים לטיפול. לדעתי, המוצר שפותח ומחקר ראשוני זה  מהווים צעד משמעותי בכיוון הנכון".

הבדיקה תהיה זמינה לשיווק מסחרי בבריטניה, צרפת וגרמניה באמצעות MeMed  ישירות וכן באמצעות זכיינים במקומות נוספים באירופה ובהמשך ובכפוף לקבלת אישורים נוספים עשויה להיות זמינה גם בישראל.

אהבתם ? שתפו

רוצים לקרוא עוד ?