מסוף תומך EMV – שני שליש מהעסקים בישראל עברו

Photo by Karolina Grabowska from Pexels

כל מי שביקר בעולם שם לב שעל מנת לשלם בקופה באמצעות כרטיס אשראי אין צורך לתת את הכרטיס למוכר בחנות, אלא יש מסוף תומך EMV אשר קורא כרטיסי אשראי, אליו מצמידים את הכרטיס. בעסקאות בסכומים גבוהים יותר יש להכניס את הכרטיס לקורא ולהקיש את הקוד הסודי. מדובר על טכנולוגיה ותיקה בעולם בשם EMV שבשנה האחרונה נכנסה גם לישראל.

בנק ישראל פעל על מנת להעביר את שוק התשלומים בישראל לתקן EMV ובכך לאפשר, בין היתר, גם ביצוע תשלומים ללא מגע בבתי עסק באמצעות כרטיסי החיוב ושימוש בארנקים דיגיטליים באמצעות הטלפון הנייד. הכנסת מסוף תומך EMV לבתי עסק גם אפשרה את הכניסה לישראל של ארנק התשלומים של אפל Apple Pay ובהמשך אף צפויים להיכנס ארנקים בינלאומיים נוספים כמו Google Pay ואחרים.

על פי נתונים עדכניים של בנק ישראל, עוד בטרם כניסתה של אבן הדרך השנייה בתהליך המעבר לתקן EMV, שנקבעה לסוף חודש יולי 2021, כשני שליש (66%) מכלל המסופים בישראל כבר עובדים בתקן EMV וכ-60% מהעסקאות מבוצעות באמצעות מסוף תומך EMV.

בבנק ישראל מסבירים כי נתון המעבר עד כה, בצירוף העובדה שמספר המסופים בבתי עסק אשר עוברים לתקן EMV עולה מדי חודש, מצביע על אחוזי מעבר מרשימים, לרבות בהשוואה בין לאומי, גם תודות לשחקנים בשוק שנרתמו לביצוע המעבר בצורה מהירה ויעילה.

בבנק מציינים כי המספר המהותי של לקוחות שמבקשים לשלם ללא מגע, באמצעות כרטיס או ארנק דיגיטלי, מביא בתי עסק רבים להציע שירות זה ללקוחותיהם משיקולים עסקיים.

עם זאת, לאור הקשיים שחוו חלק מהעסקים במשק בתקופה האחרונה, בעיקר בגלל משבר הקורונה ולרבות פגיעה בשרשרת האספקה העולמית שמגבילה את מלאי המסופים שמאפשרים שימוש בטכנולוגיית EMV (במיוחד בענפים מסוימים כמו מסעדות ובתי קפה, אשר נדרשים למסופים ניידים), בנק ישראל החליט לאפשר גמישות בניהול המעבר לסולקים.

בעקבות ההקלה של בנק ישראל, בתי העסק אשר היו צריכים לעבור עד סוף חודש יולי לשימוש במסופי EMV וטרם עשו זאת, תינתן ארכה מסוימת לביצוע המעבר. בהתאם לכך, המפקח על הבנקים שלח מכתב לחברות כרטיסי האשראי, המאפשר להם גמישות מסוימת בתהליך המעבר של עסקים שעדיין נותרו, מבלי שתופסק סליקת העסקאות שלהם.

על פי ההודעה של בנק ישראל, הם מצפים מהשוק להשלים את המעבר לתקן החדש כבר במהלך החודשים הקרובים ועל כן תוקף האישור במכתב המפקח הינו לא יאוחר מיום 31.12.21, לגבי עסקים שלגביהם מתקיימות הנסיבות המתוארות במכתב.

צילום: קרולינה גרובווסקה אתר pexels

אהבתם ? שתפו

רוצים לקרוא עוד ?