בזן משיקה אתר חדש המציג את תוצאות ניטור איכות האוויר

בתי הזיקוק צילום pixabay
בתי הזיקוק צילום pixabay

בזן משיקה אתר חדש המציג את תוצאות ניטור איכות אוויר על הגדר של מתחם בזן – מארבע פאות המתחם. האתר מציג את תוצאות הניטור של מערכת מסוג UV-DOAS, הפועלת 24 שעות ביממה ומאפשרת מדידת ריכוז של מזהמים בממוצע של חמש דקות, חצי שעה ו-24 שעות. כלל הנתונים הללו מועברים בזמן אמת לאתר האינטרנט שכתובתו: https://bazan.argos-sci.info/airmon/sites/view/1/

אל האתר ניתן להגיע גם מהאתר הראשי של קבוצת בזן: https://www.bazan.co.il/

המערכת מנטרת את החומרים הנקראים בשפה מקצועית "תרכובות ארומטיות" – בנזן, טולואן, קסילן ואתיל בנזן. החומרים נפוצים בתחנות דלק, תחבורה, תעשיית הצבעים, חוות מיכלי דלק והתעשייה הכימית. 

מערכת הניטור שהוקמה לפני למעלה משלוש שנים בבזן מסוג UV-DOAS (UltraViolet Differential Optical Adsorption Spectroscopy), כלומר, מערכת ניטור בטכנולוגיית חישה מרחוק.

מערכת הניטור היתה הראשונה מסוגה בישראל כאשר הוקמה בשנת 2018, ומאז הקמתה בזן ביצעה תהליך הסמכה של הרשות להסמכת מעבדות (אבטחת איכות IZO 17025) לניטור של בנזן בשיטה זו, הסמכה שהייתה הראשונה מסוגה בעולם. האתר מוצג כעת לציבור לאחר שהנתונים שודרו במהלך כל התקופה למשרד להגנת הסביבה, וכעת אישר המשרד את פרסומם לציבור הרחב.

המאפיין הייחודי של המערכת הוא שבניגוד למערכות ניטור אחרות – המודדות נקודה אחת – היא מודדת את ריכוז המזהמים לאורך קווים (בין 300-900 מטר). למעשה המערכת הזו מספקת תמונה רחבה יותר של מצב איכות האוויר בגדר. תחנת ניטור "רגילה" מנתחת כמות אוויר של כוס אספרסו ממוצעת, מערכת UV-DOAS מודדת את ריכוז המזהם באורך של רכבת ממוצעת. 

המערכת פועלת 24 שעות ביממה ומאפשרת מדידת ריכוז של המזהמים בממוצע משתנה של 5 דקות, חצי שעה ו-24 שעות (ניתן לבחור כל אפשרות באתר ולקבל את התצוגה עפ"י קו הניטור שבחרתם). כלל הנתונים הללו מועברים בזמן אמת לאתר האינטרנט שהקמנו.

אהבתם ? שתפו

רוצים לקרוא עוד ?